Hipnózis

A hipnózist még napjainkban is misztikum lengi körül, amely a többi között a színpadi hipnotizőröknek, a hipnózist torzítva bemutató könyveknek, filmeknek köszönhető. Évezredek teltek el, amíg eljutottunk az ősi varázslatoktól a ma használt tudományosan megalapozott hipnózisig. Éppen ezért álljon itt néhány téves elképzelés cáfolata, a hipnózissal kapcsolatban.

A hipnózis nem alvás, nem öntudatlanság, a hipnotizált tud mindenről, ami vele hipnózisban történik, annál is inkább, mert agyában egy úgynevezett „őrpont” éber marad, amely folyamatos kapcsolatot tart fent a külvilággal.

Nem akaratátvitel, nem alávetettség, nem kiszolgáltatottság, hanem motivált engedelmesség. A hipnotizált soha nem kényszeríthető olyan cselekedetre, amely éber állapotban érték- és normarendszerével ellentétes.

Hipnoterápiát Magyarországon csak orvos vagy pszichológus végezhet megfelelő szakképesítés birtokában. A hivatalosan elismert képzőhelyek a Magyar Hipnózis Egyesület és az Integratív Pszichoterápiás Egyesület. Mindezek mellett a hipnotizőrt a szakma etikai szabályai is kötik.

A ma is használatos hipnózis elnevezés a görög „hypnos”, alvás szóból ered, bár valójában a hipnózis állapota nagyon is különbözik az alvástól. Tehát az alvásszerűség nem lényegi velejárója a hipnózisnak, élettani háttere is inkább az éber állapothoz áll közelebb, az alvás kifejezés pedig metaforaként használatos a hagyományos hipnózis eljárásokban. Bányai Éva 1973-ban kidolgozta azt a módszert, amellyel bebizonyította, hogy hipnotikusan megváltozott tudatállapot nem csak aktivitás csökkentéssel, hanem aktivitás növeléssel is létrehozható.

Kihlstrom definíciója szerint a hipnózis egy sajátos módosult tudatállapot, amelynek során a hipnotizált a hipnotizőr által adott szuggesztiókra, sugalmazásokra reagál, figyelme a hipnotizőr hangjára, utasítására koncentrálódik. A szuggesztiók olyan képzeleti élményeket hoznak létre, amelyek során megváltozhat a hipnotizált személy érzékelése, észlelése, figyelme, emlékezete és viselkedése.

A szuggesztió mellett fontos elem a hipnoterapeuta és a paciens erős indulat-áttételi viszonya. Az alany és a hipnotizőr közötti kapcsolat jellemzően egyedi és személyes. A hipnotizőr hat a hipnotizáltra, és az alany is szerepet játszik a hipnózis alakulásában azáltal, hogy aktivitása visszahat a hipnotizőrre.